Pre dvadeset godina nastali su neki od najboljih albuma i mikseva. Osvrnimo se na neke od njih!
#10 Fatboy Slim – Better Living Through Chemistry
Dve godine pre nego što je alijas Norman Cook-a Fatboy Slim preuzeo svet – sa svojim albumom You’ve Come a Long Way, Baby koji je pokazao potencijal koji će ostvariti sa Better Living Through Chemistry albumom. Osvojili su svet zaraznim bitovima i sofisticiranim fank semplovima, od glavnog acid singla Everybody Needs a 303 do Going Out of My Head.
#9 The Jedi Knights – New School Science
Mark Pritchard i Tom Middleton, poznatiji pod imenom Global Communication, bili su asovi elektronike tokom svog vrhunca devedesetih godina. Projekat The Jedi Knights bio je u centru svega toga. Traka May the Funk Be With You povela je densflor kroz mnoge žanrove, od house do trip-hopa.
#8 Everything But the Girl – Walking Wounded
Album Walking Wounded predstavlja sjajan presek sredine devedesetih koji se nalazi između alternativne i indie muzike. EBTG su imali lojalne fanove za svoj „sophisti-pop“, ali su promenili fokus nakon saradnje sa grupom Massive Attack 1994. godine.
Remiks trake Missing od Todd Terry-a postao je veliki hit i u andergraund klubovima kao i na radiju, verovatno zahvaljujuči Torn-ovom soul vokalu koji je izgleda pogodio univerzalni muzički nerv.
#7 LTJ Bukem Presents Logical Progression
Logical Progression bio je jedan od ultimativnih izraza elektronskog duha Ujedinjenog Kraljevstva sredine devedesetih. Kompilacija traka londonskog producenta i DJ-a LTJ Bukem – Good Looking Records, uhvatila je duh post-rave, post-jungle drum & bass zvuka – možda jedinog jedinstvenog suštinskog britanskog žanra dance muzike. Pametan i vizionarski zvuk spaja jungle sa detroitskih tehnom, acid džezom i house-om. Zajedno sa Goldiejevim Timeless, ovaj album zaslužan je za globalizaciju D&B-a.
#6 Sneaker Pimps – Becoming X
Brzo nakon završetka turneje Becoming X, osnivači Liam Howe i Chris Corner odlučili su da za pesme predstojećeg albuma više odgovaraju muški vokali tako da su ispratili pevačicu Kelli Dayton i Corner je preuzeo mikrofon, što se završilo neuspešno. Bez njenog glasa, Sneaker Pimps su izgibili svoju privlačnost. Ovo čini album Becoming X još dragocenijim.
#5 Aphex Twin – Richard D. James Album
https://www.youtube.com/watch?v=i5mQ_m5zm6U
Četvrti album Aphex Twin-a jedan od najpristupačnijih i najčudnijih. Muzika Richard James-a uvek predstavlja paradoks. Ovaj album stvara zapanjujuće lepe i harmonične zvuke vredne poređenja sa majstorima poput Brian Eno-a i Philip Glass-a, a onda ih pretvara u buku i zamršene bitove. I pored toga, muzika učestalo dostiže gracioznost i bistrinu, pa nije čudo što ga često nazivaju najboljim albumom decenije.
#4 DJ Shadow – Endtroducing
https://www.youtube.com/watch?v=j59WRol4ERg
Teško je poverovati da je prošlo 20 godina od kada je DJ Shadow debitovao albumom koji je lansirao hiljade semplova i napravio most koji je spojio rep fanove i ljubitelje eksperimentalne muzike. Sa razlogom Endtroducing često možemo naći u listama najboljih albuma devedesetih. Jednim pokretom stvorio je čitav subžanr intrumentalnog hip-hop-a i onda ga ukinuo, jer niko nije uspeo da nadmaši Endtroducing na njegovom terenu.
#3 Orbital – In Sides
Posle ogromnog uticaja na elektronsku muziku sa svoja prva tri albuma, trijumfalnom serijom truneja i dva legendarna nastupa u Glastonbury-u ’94 i ’95, Phil i Paul Hartnoll su se odlučili na promenu i u album In Sides uključili su različite stilove kao što su drum & bass i progressive rock. Koliko god muzika bila kompleksna i dalje je pristupačna i emocionalna a talenat za komponovanje gracioznih melodija poput onih u The Girl With the Sun in Her Head i Out There Somewhere je osetan. Ovaj album je zadužio elektronsku muziku.
#2 Sasha & Digweed – Northern Exposure
Ova dva remek-dela progresivnog hausa preko dve decenije stoje i postavljaju pravila svakom di-džeju koji teži da „povede slušaoce na putovanje“. Istorija dance muzike je možda krcata milionima miks albuma ali malo njih je izdržalo zub vremena kao Northern Exposure.
#1 Underworld – Second Toughest in the Infants
Underworld je prošao kroz raznovrsne transformacije kao new-wave ili electro-pop tokom osamdesetih; Nove trake grupe poput Rez i Cowgirl i album iz 1994. dubnobasswithmyheadman pronašli su uspeh sa svojim spojem techno-a, progressive-a, industrial-a, dub-a i pop-a. Ali 1996. godina bila je godina za grupu Underworld.
Album Second Toughest in the Infants refinirao je formulu jačajući bogatu zvučnu paletu sa bluz gitarom i izletima u drum & bass koji su bili obavezni te godine.
Presets, Ricardo Villalobos i Âme & Dixon su među onima koji duguju mnogo zvuku ovog albuma. U isto vreme, Underworld izdao je svoj najveći i najdugotrajniji hit Born Slippy.NUXX koji se istakao na saundtreku filma Trainspotting; Nije uvršćen u album Second Toughest, ali je dozvolio da ovaj beskompromisan album čuje mnogo veća publika.
Izvor: inthemix