Povodom Solomunovog gostovanja u Beogradu na prvoj Raveolution žurci na Beogradskom sajmu 3. jula zajedno sa Markom Nastićem, Peppe-om i duom Zwein, uradili smo intervju sa njim i evo kako je odgovarao na naša pitanja.
Za početak hvala Vam na izdvojenom vremenu! Kako ste? Šta ima novo kod Vas?
Hvala vama. Veoma sam dobro, sezona na Ibici je upravo počela i sve je krenulo zaista dobro, tako da se radujem dobrom letu.
Koliko ste zadovoljni radim i misijom Diynamic-a, koji su planovi za budućnost?
Diynamic je zaista radi jako dobro, upravo smo rasprodali evente na Off week Sonar i bilo je oko 6000 ljudi na dva stejdža i svi naši artisti su uradili neverovatan posao tamo, 15 sati čistog uživanja. Upravo smo počeli našu Diynamic Outdoor rezidenturu u Beachouse Ibiza, ja sam zaista srećan i u budućnosti ćemo raditi više festivala, kao što smo već uradili u Amsterdamu , Brazilu i Argentini. Sledeća stanica je Istanbul sa našim prvim Diynamic festivalom tamo.
Ljudi veoma cene Vaše remikse. Kako teče Vaš proces pravljenja remiksa, postoji li tajna kako napraviti odličan remiks?
Ne baš tajna, već iskustvo zbog kog ide veoma brzo u studiju, to je kao kada imate ideju o atmosferi u svom umu pre nego što počnete i onda se završi brzo. Remiks je često veoma dobar na kraju. Ako isprobavate ovo i ono i idete u nekom novom pravcu i ponovo rezultat često nije previše dobar. Ali sa druge strane nekada ima smisla, ignorisati traku nekoliko dana ili nedelja a onda se tome vratiti sa svežim ušima.
Nedavno ste uradili remiks ‘’Cloud Rider’’, nove trake Paul Kalkbrennera, kako je došlo do ove saradnje?
Paul i ja se znamo veoma dugo, tako da je bilo lako, pitao me je i pristao sam. Pošto sam oduvek voleo originalne vokale iz 80-ih u traci bio sam odmah zainteresovan za remiks.
Vaš novi EP je nazvan ‘’Zora’’. Predstavili ste naslovnu traku sa citatom Emily Dickinson, šta je bila inspiracija? Koju priču ste želeli da ispričate ovim izdanjem?
Kada sam pronašao ovaj citat odmah sam se zaljubio, jer je tako romantičan i nežan. I ’’Zora’’, naravno, govori o osvitu dana, magičnom satu, minutu, vremenu kada tama prestaje i svetlost se vraća. I upravo to sam osećao kada sam producirao traku, tako da je pronalaženje imena u ovom slučaju bilo lako.
Na koje trake u Vašim setovi publika najbolje reaguje poslednjih par nedelja?
Žao mi je, ali teško je reći, uvek zavisi od publike, od atmosfere, da li je u pitanju klub ili otvoren prostor i od vremena naravno.
Boiler room set koji ste nedavno uradili trajao je dva sata i mnogi ga opisuju kao najbolji Boiler Room set ove godine. Videli smo da je atmosfera bila neverovatna, možete li nam reći o čemu ste razmišljali dok ste puštali muziku u ovom setu?
Iskreno, nisam mnogo mislio, imali smo našu veliku Diynamic showcase žurku prethodne večeri i nije bilo puno sna izmedju, tako da sam samo upijao nestvarnu atmosferu na ovom prelepom mestu na svetu. To je zaista magična noć u mojim uspomenama – i posle emitovanja Boiler Rooma preokrenuli smo situaciju i otišli da puštamo još nekoliko sati b2b sa H.O.S.H. i Adriatique. Sjajna noć!
Da li biste nam preporučili neka predstojeća izdanja sa Diynamic etikete koja ne bismo trebali da propustimo?
Upravo smo izdali “Sorry I’m late”, EP od Kollektiv Turmstrasse, naslovna traka je na prvom mestu beatportovog deep house charta – i mislim iz dobrog razloga. Taj bit je bomba- pustio sam je takodje u svom setu u Boiler Roomu. Nakon toga moj EP “Zora” stiže krajem jula a posle novi EP od H.O.S.H.
Kakva je Vaša povezanost sa Bosnom i da li Vas nešto vezuje za ovaj region? Našu publiku zanima znate li srpskohrvatski?
Moji roditelji su iz Bosne, ali su se upoznali u Hamburgu u Nemačkoj. Rodjen sam u Travniku u Bosni takodje, ali sam odrastao u Hamburgu. Kod kuće moji roditelji govore srpskohrvatski jezik i tokom velikih letnih raspusta cela porodica je išla u Bosnu, naravno, tako da mi je jezik dosta poznat, ali znam da pravim puno gramatičkih grešaka jer nikada nisam živeo tamo.
Postoji veliko interesovanje za Vaš predstojeći nastup u Beogradu. Koja je Vaša poruka za sve ljude koji će Vas čekati i kakv set im spremate?
Već dugo sam želeo da puštam u Beogradu i na kraju sam to uspeo. Veoma sa srećan što ću ovog ovog leta puštati u Beogradu. Moja poruka ljudima?
Nadam se da će doći mnogo ljudi i da ćemo se zabavljati zajedno i sjajno provesti noć. Dolazim sa puno radosti u svom srcu i potpuno se radujem.
Koliko poznajete Beograd od ranije? Da li obično volite da vidite nešto u gradu koji posetite ili se to često svede samo na klubove i aerodrome?
Obično je ovo problem, što u većini slučajeva vidiš samo aerodrome, kola, hotele, restorane i klubove, ne sam grad. Nadam se da ću narednog dana naći neko vreme da prošetam gradom. Poslednji put kada sam bio u Beogradu prvo što sam uradio jeste da sam otišao na ćevape, na neku dobru hranu.
Bilo je različitih i dosta negativnih reakcija naše publike kada su čuli da ste Vaš set iz Barselone počeli editom pesme od Mileta Kitića koji je mahom omražen od strane naših klabera. Kakvo je Vaše mišljenje o svemu ovome?
Ovo je bio remiks od NU koji pripada KaterBlau-Possee iz Berlina, koji je puštao pre dve godine na Burning Man-u i to je bio jedan od najvećih trenutaka na festivalu. Ja sam pustio drugu traku od Nu pre nekoliko meseci u BBC radio 1 emisiji, traka pod nazivom “Man O To”, i kao što sam rekao u radio emisiji, nisam znao značenje teksta ali svidela mi se atmosfera. I nakon toga dobio sam mnogo pozitivnih reakcija od persijanaca koji su mi objasnili značenje teksta, koji je inače bio sjajan, ali sam ga koristio samo u početku zbog atmosfere koju pravi vokal.
Ali kada govorimo o remiksu pesme Mile Kitića, potpuno razumem da ljudi koji žive u Srbiji ili na Balkanu mogu da imaju problem kada čuju takve melodije u setu elektronske muzike. Ali dozvolite mi da objasnim zašto se ja osećam drugačije. Kao što sam ranije rekao, ja sam odrastao u Nemačkoj a moji roditelji, pretpostavljam kao i većina ljudi svoje generacije, naravno slušali tradicionalnu balkansku muziku u našem domu sve vreme.
I to je razlog zašto ta muzika uvek imala posebno mesto u mom srcu, možda malo i čežnja za domom mojih roditelja. Naravno da sam i odrastao uz više pop / rock muziku artista kao što su Zabranjeno pušenje, Bijelo Dugme, Riblja Čorba i Crvena Jabuka, pretpostavljam kao i većina ljudi sa jugoslovenskim korenima svuda u svetu.
Svestan sam da ako ste odrasli i žive na Balkanu i kad ste stalno suočeni sa ovom vrstom muzike možete osetiti nešto veoma drugačije povodom toga, posebno kada ste pronašli nišu kao što je klupska kultura gde folk muzika obično nema mesta. Za mene lično to je prilično lako, uvek se osećam dobro kada čujem muziku sa Balkana, oduvek bio veliki ljubitelj Gorana Bregovića, i sa vremena na vreme se to dešava u house i techno muzici da neke melodije dolaze zajedno sa orijentalnim ili balkanskim zvukom, kao i prošle godine kada je izdao Matthew Dekay „Fandango “ na Mano le Toughs-ov lejblu Maeve .
Za mene nije važno da li je ovo od Mile Kitića ili nekog turskog, rumunskog ili ruskog pevača, ne radi se o umetniku, to je samo o osećaju, atmosferi koju melodija prenosi. Naša elektronska muzika je sa dosta uticaja iz drugih žanrova ili kultura, od klasične muzike do folka ili fank ili muzike iz 80-ih godina, bez obzira, ovo je nešto što me je oduvek zanimalo u kulturi elektronske muzike.
Pre mnogo godina sam imao zanimljivu večeru sa nekim prijateljima iz Rumunije i oni su mi objasnili da nije nužno dobro kada artisti koji puštaju tamo mešaju svoj zvuk sa nekim folklornim melodijama iz Rumunije, u ovom kontekstu naveli su dva velika artista, naravno neću reći ko je to bio. Ali od tada sam to uvek imao na umu, zato ne bih puštao ovaj remiks Kitića u Beogradu u svakom slučaju.
Nadam se da moj dugi odgovor objašnjava nešto malo i ja se iskreno nadam da ova traka koju sam pustio u Barseloni nije izazvala veliku debatu – ali ipak puno se radujem što ću puštati u prelepom Beogradu ponovo. Zato što smo dugo vremena tražili pravi datum – i sada je tu i ja sam baš uzbuđen!



You must be logged in to post a comment.