Spasimo muziku: Na istoj smo strani i imamo zajednički cilj

Povodom nedoumica koje su se u javnosti pojavile u vezi sa određivanjem datuma kada će biti dozvoljena veća okupljanja u Srbiji – 21. juna, naglašavamo da ga nije odredila event industrija, kako se to u javnosti moglo čuti, već je to dan koji su za povratak normalnog života označile i Velika Britanija, i mnoge druge zemlje s velikim procentom vakcinisanih građana.

Od samog početka je jasno da ostvarivanje tog plana isključivo zavisi od daljeg poboljšanja epidemiološke situacije i toga da li ćemo dostići nivo od 50 odsto vaksinisanog punoletnog stanovništva. Posebno ističemo da event industrija, članovi Kriznog štaba, kao i stručnjaci koji nisu članovi tog tela, nikako nisu na suprotstavljenim stranama, već naprotiv – imaju isti cilj kao i celokupno društvo – borbu za javno zdravlje kroz povećanje broja vakcinisanih kako bi se što pre vratili normalnom životu.

Velika Britanija je 21. jun kao datum potpunog otvaranja zemlje i povratak manifestacija odredila još pre tri meseca. Svrha ovako dugoročnog planiranja je, između ostalog, povećanje optimizma i motivacije kako bi celo društvo, a pre svega mladi, dali svoj doprinos u ostvarenju zajedničkog cilja kroz pridržavanje mera i vakcinaciju. Mladi ne reaguju na poruke straha, već im je neophodno pružiti viziju što skorijeg povratka normalnog života, kao glavni faktor motivacije za vakcinaciju.

Najava mogućnosti organizovanja koncerata, festivala i žurki deo je te vizije, i deo je kampanje za vakcinaciju usmerenu prema mladima. Ovo su shvatile brojne svetske zemlje, poput SAD, Velike Britanije, Belgije, Izraela, Holandije i mnogih drugih, koje su uveliko najavile povratak svojih najvećih događaja i festivala ovog leta, a u nekima od njih manifestacije sa desetinama hiljada ljudi se uveliko održavaju. Srbija nema razloga da zaostaje za ovim zemljama i, ako smo jedni od svetskih lidera u masovnoj vakcinaciji, treba da budemo lideri i u vraćanju normalnog života. Smatramo da bismo već u ovom trenutku imali značajno veći broj mladih koji su se vakcinisali da je plan otvaranja Srbije mnogo ranije donesen i predstavljen javnosti.

Nikako se ne sme zanemariti to da je više od 14 meseci pod pandemijom i lokdaunom ostavilo ozbiljan trag – prema istraživanjima, depresija je povećana za čak 700 odsto. Oporavku mentalnog zdravlja održavanje manifestacija će značajno pomoći, jer je ljudski kontakt nešto prirodno i iskonsko. Zbog svega toga, ponovo naglašavamo da određivanje datuma kada će manifestacije ponovo moći da se održavaju nije zanemarivanje situacije u kojem se nalazimo, već upravo suprotno – podsticaj da iz nje izađemo.

Najave o održavanju vodećih festivala u Srbiji – Exita, Beerfesta, Lovefesta, Arsenala dali su čelni ljudi Novog Sada, Beograda, Vrnjačke Banje i Kragujevca. Usledila je odgovorna reakcija organizatora tih festivala, koji su predstavili potokol i predlog mera koje će omogućiti da ti događaji budu najbezbednija mesta okupljanja. Tako je predloženo da uslov za ulazak na festivale bude jedan od sledeća četiri principa: davanja na uvid potvrde o vakcinaciji, potvrde o posedovanju antitela (IGG test), negativnog PCR ili antigenskog testa. To pokazuje da je cilj organizatora ovih velikih muzičkih događaja bezbednost i očuvanje zdravlja posetilaca. Ove mere predložene su u skladu s najnovijim naučnim studijama sa test događaja širom Evrope, koji su dokazale da, ako je ulazak na manifestacije ograničen na ovaj način – rizik od širenja zaraze je gotovo zanemarljiv, što ih čini jednim od najbezbednijih mesta okupljanja. Protokol koji smo predložili dobio je pozitivno mišljenje Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograda i ključnih epidemiologa uključenih u rad Kriznog štaba, nakon čega je u ime grada Beograda i Novog Sada predat Vladi Srbije na usvajanje.

Naše društvo, kao i celo čovečanstvo, ima isti cilj, zbog čega je neophodno da se zajednički borimo da ga ispunimo, bez šumova u komunikaciji. Članovi inicijative „Spasimo muziku“ stoje na raspolaganju svim stručnjacima u razmeni argumenata o merama koje su predložene za događaje, kao i u predočavanju nalaza pomenutih naučnih studija.